مزایای روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز به بامی گفته می شود که تمام یا بخشی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده باشد و در واقع یک سیستم با وزن کم مهندسی ساز است که امکان رشد گیاه را فراهم می کند  علاوه بر ان  در برابر نور  خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام محافظت می کند. امروزه این امکان وجود دارد که بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با گیاهان مختلف ایجاد کرد. برای ایجاد یک روف گاردن زیبا می توان با گذاشتن چند گلدان در پشت بام شروع کرد بعد با اجرای فضای سبز  انرا کامل کرد.روف گاردن می تواند همرا با  یک آبشار و یا یک باغچه پراز انواع مختلف گل و گیاه و یک آلاچیق چوبی کوچک باشد .
 
 

مزایای روف گاردن


مزایای روف گاردن

استفاده از روف گاردن باعث پاک شدن هوای اطراف ساختمان، کاهش الودگی، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی, محافظت بام در برابر اشعه و استفاده از آب باران می شود  به علاوه نمای ساختمان و  چهره شهر را  زیبا می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، امکان رشد و نمو انواع پوشش گیاهی و کشت محصولات کشاورزی را  فراهم می کند. از دیگر مزایای  روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زیبا و دکوراتیو را ایجاد می کند و حتی می توان  فضای مناسبی برای  نگهداری حیوانات خانگی فراهم نمود.
ازدیگر مزایای روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای ساختمان، منظره ای زیبا، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران باعث افزایش طول عمر بنا می شود. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن  محیطی مناسب برای استراحت فراهم می کند.
 
 

مزایای روف گاردن


 پوشش گیاهی مناسب روف گاردن

ساخت روف گاردن با هدف ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود، برای رسیدن به این هدف است. با وجود اینکه  گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن دقت کرده و گیاهانی را انتخاب کرده که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل  و پایداری گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و وزش باد های شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان انتخاب گیاه  و ساخت روف گاردن مورد نظر قرار داد.
 

مزایای روف گاردن


خاک مناسب برای روف گاردن

ساخت روف گاردن نیاز به خاک مناسب  دارد . انتخاب خاک مناسب  یکی از مهم ترین چیز های است که باید مورد توجه قرار داد و نحوه آماده سازی آن را با کمک کارشناسان انجام داد. خاکی در روف گاردن استفاده می شود باید دارای خصوصیاتی مانند قدرت جذب آب بیشتر و وزن کم باشد. به دلیل مشکلات تعویض خاک در روف گاردن باید خاک روف گاردن دارای مواد غذایی باشد و نیاز گیاهان به مواد مغذی را براورده کرده و و نیاز به کود و تعویض خاک نباشد.