اجرای روف گاردن

روف گاردن Roof garden یا فضای سبز روی پشت بام در کل به مکانی که فضای سبز بر روی سقف (چه پشت بام، چه حیاط و …) اجرا شده باشد ویا اینکه  بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی شکل گرفته باشد می گویند. مانند کف لابی ساختمان که سقف پارکینگ را تشکیل میدهد، یا کف حیاطی که بر روی پارکینگ شکل گرفته و امکان کاشت گیاه بر روی خاک طبیعی زمین محیا نباشد.

 

اجرای روف گاردن


لایه ضد آب

 اگر قصد  دارید گیاه را روی تخته های بزرگ یا برروی خود سقف پرورش دهید یا آنکه درون کانتینر ها گل کاری کنید، سقف باید ضد آب، بادوام و مقاوم در برابر یخ زدگی ضد اب باشد که این جز ضروریست و اولین مرحله ساخت روف گاردن می باشد. زیرا  باعث عدم نشت سقف می شود.  باید کل سقف را با لایه های ضد پوشانند بخصوص قسمت هایی را که قرار است روی آن گیاه کاشته شود.

لایه عایق

 لایه عایق (محافظ)  روف گاردن را در مقابل رطوبت ونوسان دما مقاوم می کند و قدرت مکانیکی کافی به آن می دهد که این لایه بیشتر از صفحات پلی استایرن اکسترود شده، پانل یا فوم پلی ارتان ساخته شده است. پانل های پی آی آربه خوبی بعنوان یک لایه عایق برروی بام تعبیه شده و بدلیل داشتن شیارهای خاص و اتصالات حاشیه های دندانه دار به آب باران اجازه می دهد به آسانی به سیستم های زهکشی راه پیدا کند.
 

اجرای روف گاردن


 عملیات زهکشی

عملیات زهکشی به منظور جمع آوری آب اضافی و تخلیه سریع آب باران از لایه پوشش گیاهی می باشد. که این موضوع علاوه بر حفظ سلامت ریشه گیاهان  درخروج اب اضافی نقش بسیار مهمی دارد.

خاک بافت

 انتخاب خاک برای ایجاد روف گاردن  یکی از مهم ترین مواردی است که باید به ان توجه کرد که از محدودیت هایی برخوردار است و باید نحوه آماده سازی آن را با کمک کارشناسان انجام داد. بنابراین باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب آب بیشتر و وزن مخصوص کمتری داشته باشد.با وجود اینکه می توان با کود دهی مناسب نیاز غذایی گیاهان موجود در روف گاردن را برطرف نمود، اما به خاطر دردسر هایی که تعویض خاک در روف گاردن دارد، بهتر است از  خاک مخصوص روف گاردن دارای مواد غذایی باشد استفاده کرد.
 

اجرای روف گاردن


لایه پوشش گیاهی

 بهتر است برای انتخاب پوشش گیاهی روف گاردن   گیاهانی بومی و مقاوم به شرایط اب و هوا منطقه و گیاهانی که نسبت به رطوبت هوا و میزان بارندگی و خشکی و میزان تابش نور خورشید و شدت ان و میزان و شدت و جهت باد منطقه مقاوم باشد. از طرفی روف گاردن باید دارای پوشش گیاهی باشد که در تمام فصول سال بتواند زیبایی ، طراوت و سرسبزی خودش را بخوبی حفظ نماید و این شرط مهمی برای لذت بردن از دیدن همچین منظره ای در پشت بام منزلمان می باشد.نکات زیر در انتخاب گیاهان روف گاردن مدنظر گرفته شود.